SPLACHOVACÍ ZÁCHOD NENÍ SAMOZŘEJMOSTÍ ANI V EU
Zatímco ve státech západní a severní Evropy bylo v loňském roce splachovací WC běžným standardem domácností, dvě procenta obyvatel Evropské unie neměla ve vlastním bytě či domě splachovací toalety vůbec. Nejhorší situace byla v Rumunsku, kde moderní záchody postrádala čtvrtina populace.
Podle odhadů Eurostatu žilo v roce 2018 v bytě bez vlastního splachovacího záchodu 2,1 % obyvatel EU. Ve srovnání s rokem 2010 to představuje pokles o 1,2 procentního bodu (3,3 %). V celé EU mělo zdaleka nejhorší výsledky Rumunsko, kde splachovací toaletu neměl doma více než každý čtvrtý obyvatel (27,7 %). Přesto se situace v posledních letech i v této balkánské zemi zlepšila, v roce 2007 totiž chyběl záchod v domácnostech 44,5 % Rumunů. Za Rumunskem následovaly Bulharsko (15,3 %), Litva (10,6 %), Lotyšsko (9,9 %) a Estonsko (5,3 %). Pokrok je znát i v Bulharsku, kde se tento podíl podařilo od roku 2007 (33,6 %) snížit o více jak polovinu. Na Slovensku v roce 2017 chyběla splachovací toaleta v obydlí 1,5 procenta populace. V 19 členských státech západní a severní Evropy byl podíl bytů bez splachovací toalety pod hranicí jednoho procenta. Téměř 100% pokrytí splachovacími toaletami bylo v Německu, Lucembursku, Nizozemsku a Švédsku.
Češi dohnali západní evropské země
Československo v éře socialismu pokulhávalo za Západem. Domácí splachovací WC se stalo standardem až s výstavbou panelových sídlišť. V letech 1953 až 1991 bylo postaveno na 80 tisíc paneláků s asi 1,2 milionu bytů, z toho více než polovina v 70. letech, kdy se staly architektonicko‑urbanistickým fenoménem. V době, kdy statistici uváděli, že domácnosti „už mají splachovací WC, koupelnu a lednici“, patřily na Západě k běžnému standardu domácností myčky na nádobí, automatické pračky, barevné televize a mrazáky. Samostatná Česká republika se už západoevropským zemím přiblížila. Podle údajů ČSÚ mělo v roce 1991 splachovací záchod přímo v bytě 88,6 % domácností, v roce 2001 už to bylo 94,4 % a byty bez vlastního splachovacího záchodu byly výjimkou. Ještě v roce 2005 byla bez záchodu 2 % domácností, v roce 2007 nemělo ve svém obydlí splachovací záchod 1,2 % Čechů a o dalších deset let později chyběl jen v pěti procentech domů postavených před rokem 1920. V roce 2018 nemělo k dispozici vlastní splachovací toaletu už jen půl procenta Čechů.
Civilizační paradox současnosti
Na 19. listopad každoročně připadá Světový den toalet. V roce 2013 jej vyhlásilo Valné shromáždění OSN, aby upozornilo na fakt, že více než polovina světové populace nemá přístup k dostatečnému hygienickému zázemí. Nejhůře jsou na tom obyvatelé afrických zemí, Středního východu a Indie, kde jsou domácnosti vybaveny mobilními telefony v mnohem větší míře než splachovacími toaletami. Například v Afghánistánu má splachovací toaletu jen 7 % lidí, ale 90 % lidí vlastní mobilní telefon. O změnu situace se už od 19. listopadu 2001 stará globální nezisková organizace World Toilet Organization, která vede kampaně za lepší hygienické standardy na toaletách po celém světě. Například letos úřady a školy na celém světě vyvěšovaly na toalety plakáty „Odepření přístupu na toaletu“ s textem: „Budete muset jít ven jako 4,2 miliardy dalších lidí.“.
Zdroj: český statistický úřad, Foto: Pixabay
Nejnovější komentáře